Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 10.00 zł
Producent: PROHERBIS
Opis produktu

Błonnik kakaowy

Błonnik kakaowy to naturalny “pomocnik” w walce z nadwagą. Najwyższa zawartość frakcji nierozpuszczalnej (ok. 58 %), pozwala w łagodny i smaczny sposób redukować głód i łaknienie. Dodany do produktów mlecznych, lodów, koktajli bądź shake’ów, pomoże kontrolować każdą dietę. Dodany do ciasta zamiast kakao, wydłuży też jego trwałość. Błonnik po spożyciu chłonie wodę i pęcznieje w przewodzie pokarmowym dając poczucie sytości – zapobiega tyciu. Błonnik zwiększa perystaltykę i przyśpiesza proces wydalania masy pokarmowej. Skraca to czas kontaktu toksycznych substancji ze ścianą jelit, czas absorpcji tłuszczów, zmniejsza wchłanianie cholesterolu i triglicerydów. Błonnik jest prebiotykiem przyczyniającym się do rozwoju mikroflory jelitowej, tworząc naturalne podłoże i pożywkę dla bakterii probiotycznych.

Codzienna dieta każdego człowieka różni się od siebie, dlatego dawkowanie , należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Zacząć od małych porcji (1 łyżeczka ok. 3,5g dziennie) i stopniowo zwiększać do uzyskania optymalnych rezultatów. Błonnik wymieszać z wodą, innym napojem lub jogurtem. Każdorazowo popić szklanką wody. Nie spożywać na sucho. Nie należy przekraczać porcji 7 łyżeczek dziennie.

Błonnik kakaowy jest produktem otrzymywanym z wyselekcjonowanych okryw ziaren kakaowca (cocoavella), przez wielofazowe oczyszczanie, rozdrabnianie i mikronizację i pasteryzację. Mikronizacja cząsteczek powoduje zwiększenie powierzchni czynnej preparatu, co w istotny sposób wpływa na wzrost jego bioaktywności. Produkt nie zawiera konserwantów, przeciwzbrylaczy i innych dodatkowych substancji chemicznych. Preparat to sypki proszek o jednolitej łatwo rozsypującej się konsystencji (dopuszcza się lekkie zbrylenia). Barwa ciemnobrązowa. Smak lekko kwaśny charakterystyczny dla proszku kakaowego, bez posmaków obcych. Zapach charakterystyczny dla kakao, bez zapachów obcych.

  • Wspomaga perystaltykę jelit,
  • Reguluje pracę przewodu pokarmowego,
  • Wspomaga rozwój korzystnych bakterii jelitowych,
  • Nie podwyższa wartości energetycznej posiłku.

Błonniki wyizolowane z produktów naturalnych to węglowodany, które nie ulegają strawieniu i wchłonięciu w przewodzie pokarmowym, a wywierają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Zaletą błonnika w proszku jest jego uniwersalne zastosowanie w kuchni – doskonale sprawdza się jako dodatek do tradycyjnych potraw (zup, sosów, ciast, ciasteczek, placuszków, naleśników), jak również stanowić może doskonałą podstawę koktajli mlecznych lub owocowych, musów i sorbetów.

Stosowanie:
1 łyżeczka (ok. 3,5g) dziennie, stopniowo zwiększając porcję. Nie przekraczać 20g produktu (6 łyżeczek) dziennie. Używać jako dodatek do jogurtów, napojów (popijając dodatkową szklanką wody). Nie spożywać “na sucho”. Nie przekraczać zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu.

Opinie Klientów
Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również