Wczytuję dane...

MINERAŁY

Minerały

Minerały chociaż mikro to i tak niezbędne dla zdrowia

Minerały to składniki, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu, mają za zadanie zapewnienia rozwoju, wzrostu i innych funkcji życiowych organizmu człowieka. Chociaż są to pierwiastki śladowo i organizm potrzebuje ich w małych ilościach, to jednak bez nich nie zapanuje homeostaza organizmu.

Muszą one być stale dostarczane, jako że komórka nie ma zdolności syntetyzowania ich nawet na potrzeby własne, a ponad trzydzieści z nich uznawanych jest za absolutnie niezbędne do życia. Składniki mineralne stanowią około 4% masy ciała człowieka.

Sklep z minerałami - Zielarnia Melanieherbs

Mimo niewielkiego zapotrzebowania, są niezbędne do właściwego rozwoju organizmów żywych i podtrzymywania funkcji życiowych. Są odpowiedzialne za prawidłowy przebieg niektórych procesów tkankowych, wchodzą, jako jeden z elementów budulcowych w skład komórek, ich obecność stwierdza się również w niektórych enzymach oraz hormonach.

Do mikroelementów zalicza się: magnez i cynk, chrom, mangan, miedź, molibden, żelazo, kobalt, jod, bor, selen. Dzięki tym elementom organizm zapewnia lepsze funkcjonowanie wszystkim komórkom. Są to  "pierwiastki życia", zaznaczając swój udział w większości procesów zachodzących w organizmach żywych. Są składnikiem tkanki kostnej, chrzęstnej i zębów, zapewnia sprawność mięśni, buduje cząsteczki enzymów odpowiedzialnych za przemiany cukrów i tłuszczy, działają przeciwmiażdżycowo, obniżając poziom cholesterolu we krwi. Ponadto regulują działanie układu nerwowego, przyspieszają reakcje enzymatyczne oraz wpływają na biosyntezę białek.

Niedobór powyższych minerałów może przez dłuższy czas przebiegać bezobjawowo bądź objawy są niecharakterystyczne. Ogólne osłabienie, podatność na stresy, stany niepokoju, zdenerwowania i lęku. Ponadto mogą wystąpić kołatania serca lub innego rodzaju objawowe arytmie, okresowo zawroty głowy, uczucie drętwienia kończyn, szybkie męczenie się, bezsenność, wrażliwość na zimno, bolesne, uciążliwe skurcze mięśni.