Wczytuję dane...

Na jakie dolegliwości pomoże aromaterapia?

 Aromaterapia i jej tajniki

Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej inaczej konwencjonalnej skupiająca się leczeniu konkretnych  dolegliwości przy użyciu olejków eterycznych do aromaterapii. To niesamowicie fascynujący świat, który znalazł wielu zwolenników i pasjonatów, zakochanych po uszy.

Co to jest aromaterapia?

Termin aromaterapia jest połączeniem dwóch słów "aromat" czyli zapach, oraz "terapia" - proces wspomagający ciało lub umysł człowieka w celu przyspieszenia procesu zdrowienia. Aromaterapia jest prostą metodą naturalnej medycyny opierającej się na zastosowaniu leczniczych i terapeutycznych właściwości roślin, z wykorzystaniem odpowiadających im olejków eterycznych.

Aromaterapia łagodzi wiele dolegliwości fizycznych i psychicznych, jej głównym celem jest przywracanie równowagi ciała i umysłu, oraz wspomaganie i stymulowanie własnych, naturalnych sił obronnych organizmu. Najistotniejszą cechą aromaterapii i stosowania w tej metodzie naturalnych olejków eterycznych jest różnorodność i wszechstronność ich oddziaływania. Aromaterapia jest znakomitym, naturalnym antidotum, na stres, napięcia, zdenerwowanie, bezsenność, wynikające ze współczesnego stylu życia.

Terapia z udziałem naturalnych olejków eterycznych może uzupełniać inne metody leczenia, również niekonwencjonalne. Od dawnych czasów wielu wybitnych farmaceutów i lekarzy z Chin, Grecji, Włoch, Francji stosowało wiedzę aromaterapeutyczną w celu wspomagania procesu leczenia pacjenta, unowocześniając przebieg pozyskiwania olejków eterycznych i ich stosowania. Stosowane w aromaterapii olejki eteryczne maja wyjątkową zdolność zwalczania mikroorganizmów, bakterii, wirusów i grzybów, pozwalając utrzymać organizmowi stan równowagi, warunkujących zachowanie zdrowia.

Początki aromaterapii

Historia aromaterapii sięga dawnych czasów. Tysiące lat temu człowiek, który wrzucał drewno do ogniska, musiał czuć, że nadaje mu ono charakterystyczny zapach, który albo pobudza albo przynosi ukojenie. Najlepiej poznaną pod tym względem cywilizacją są Egipcjanie. Już w 3000 roku p.n.e. używali oni substancji aromatycznych do wytwarzania perfum, balsamowania zwłok czy produkcji leków. Dziś w wyciągach z kwiatów, liści, nasion i drewna różnych roślin naukowcy odkryli ciekawe związki chemiczne. Między innymi estry, aldehydy, alkohole, fenole i tlenki. Kiedy wdychamy te substancje, docierają one do naszego mózgu i zaczynają działać, a szczególnie na nasz układ limbiczny, który jest odpowiedzialny m.in. za takie emocje jak strach czy uczucie przyjemności. Leczenie zapachem możemy więc dziś uskuteczniać, zanurzając się w wonnej kąpieli lub przebywając w pomieszczeniach pachnących olejkami. Można także skorzystać z masażu, inhalacji, a nawet skropić nadgarstek kilkoma kroplami czystego ojejku np. lawendy, drzewa herbacianego albo róży, aby natychmiast odczuć ukojenie i poprawić swój nastrój.

Rola olejków w aromaterapii

Każdy olejek do aromaterapii posiada swoje unikalne właściwości: kojące, relaksujące, tonizujące, lecznicze, poprawiające nastrój i koncentracje, upiększające, odstraszające komary i kleszcze, ma zastosowanie gdy jesteśmy  zdenerwowani  i zestresowani, poprawia jakość snu i wypoczynku, koi, relaksuje odświeża i orzeźwia a nawet i  posiada właściwości spożywcze. Kilka kropel olejku z cytryny może stanowić bardzo orzeźwiający i energetyzujący napój na lato. Jednak olejek olejkowi nie równy, należy starannie wybrać jakość i firmę, która specjalizuję się w olejkach. Prawdziwy olejek eteryczny nie ma nic wspólnego z tanim olejkiem zapachowym. Niestety do wielu dostępnych obecnie na rynku dodaje się syntetyczne substancje zapachowe lub rozcieńcza się je nadmiernie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Aby wyprodukować litr prawdziwego olejku lawendowego, potrzeba 200 kilogramów kwiatów lawendy. Rekordzistą ceny jest olejek różany. Powstaje on z płatków kilku odmian jednego gatunku róży o nazwie Rosa Damascena. By wytworzyć 1 kilogram olejku, potrzeba „jedynie” 4–5 ton takich płatków. Stąd jego zawrotna cena i częsta praktyka podrabiania. Dobrze więc, jeśli na etykiecie przed zakupem znajdziemy informacje o certyfikatach ISO, ewentualnie informacje, czy producent należy do IFEAT, lub rekomendacje PTA.  Dlatego warto zwrócić uwagę na jakość olejków i producenta, aby wybrać odpowiedni olejek  dla siebie, wtedy ich największą zaletą jest fakt, że są one 100% naturalne i zdrowe. Oleje do aromaterapii to naturalne wyciągi z dzikich roślin. Pozyskuje się je najczęściej z liści jak np. mięta, rozmaryn, tymianek czy eukaliptus, korzeni olejek imbirowy, z kwiatów olejek lawendowy czy różany, a także kory i drewna, czyli olejek cynamonowy albo drzewo sandałowe.

 

Zastosowanie określonych olejków do aromaterapii:

Olejek lawendowy - ma działanie uspokajająco-odprężające. Polecany jest osobom cierpiącym z powodu depresji i problemów ze snem. Lawendowy olejek aromaterapeutyczny polecany jest również osobom ze skłonnością do zaparć - w tym przypadku polecany jest masaż przy użyciu lawendowego olejku.

Olejek różany - jest szczególnie polecany kobietom, ponieważ łagodzi dolegliwości związane z menstruacją.

Olejek z eukaliptusa - wykazuje działanie bakteriobójcze, orzeźwiające i kojące. Jest szczególnie polecany osobom ze skłonnościami do infekcji dróg oddechowych;

Olejek z mięty pieprzowej - polecany osobom z problemami górnych dróg oddechowych. Działa również wykrztuśnie.

Olejek z drzewa herbacianego - idealny dla osób, które mają tendencję do częstych przeziębień.

Olejek pomarańczowy - olejki ze słodkiej i gorzkiej pomarańczy działają uspokajająco i kojąco. Łagodzą objawy depresji i nerwicy, pomagają osobom z problemem bezsenności i zaburzeń snu.

Olejek waniliowy - dzięki słodkiemu zapachowi wyraźnie ułatwia zasypianie, łagodzi dolegliwości miesiączkowe i te związane z okresem przekwitania.

Olejek do aromaterapii na określoną jednostkę chorobową:

Bóle głowy, migreny – lawendowy, miętowy, eukaliptusowy, grejpfrutowy.

Bóle reumatyczne, artretyzm – sosnowy, eukaliptusowy, goździkowy, szałwiowy, cynamonowy, rozmarynowy.

Obniżenie odporności organizmu – z drzewa herbacianego, goździkowy, tymiankowy, cytrynowy.

Nadpobudliwość, nadciśnienie tętnicze, bezsenność – melisowy, cytrynowy, pomarańczowy, lawendowy, geraniowy.

Obrzęki – lawendowy, rozmarynowy, jałowcowy.

Zdenerwowanie – lawendowy, melisowy, pomarańczowy, sandałowy.

Oziębłość – ylang-ylang, rozmarynowy, paczulowy.

Zaburzenia układu krążenia – rozmarynowy, sosnowy, lawendowy.

Niskie ciśnienie tętnicze, nadmierna senność – tymiankowy, eukaliptusowy, szałwiowy, goździkowy, cedrowy.

Zaburzenia okresu menopauzy – cyprysowy, sandałowy, melisowy, lawendowy, sosnowy.

Użycie olejków do aromaterapii

Do stosowania aromaterapii w domu używa się specjalnych kominów do aromaterapii lub dyfuzorów, przeznaczonych specjalnie do tego zabiegu. Kominek to najczęściej ceramiczne naczynie, składające się z dwóch części: górna to naczynie, w którym umieszcza się esencję, dolna zaś to stelaż z otworem, w którym umieszcza się świeczkę. Działanie kominka jest proste, płomień świecy podgrzewa od dołu miseczkę z olejkiem aromaterapeutycznym, który, delikatnie parujący, wdychamy. Należy pamiętać, by w naczyniu umieścić właściwą dla siebie mieszankę, (sam olejek może być zbyt stężony i działać drażniąco). Olejek do aromaterapii najlepiej wymieszać z wodą w proporcji: 4 krople na 150 ml wody. Sesja domowej aromaterapii powinna trwać około godziny, to czas, w którym należy się całkowicie odprężyć i pozwolić przenikać olejkom. Kilka kropelek oleju dodaje się też do dyfuzora, który pod wpływem pary ulatnia intensywny zapach po całym pomieszczeniu lub zastosować zwykły nawilżacz powietrza, który ma podobne działanie. Tradycyjna inhalacja polega na wkropieniu do gorącej wody w garnku około 5 kropli olejku, a następnie wdychaniu unoszących się oparów, najlepiej zakrywając głowę ręcznikiem. Inną metodą jest skrapianie pościeli albo skrawka ubrania, które mamy właśnie na sobie. Najbardziej jednak lubimy masaż ciała, do którego stosuje się od 3 do5 kropli olejku np. rozmarynowego lub paczulowego, rozcieńczonego z innym neutralnym olejem roślinnym np. olejem migdałowym czy z wiesiołka. Jeśli chcemy przyspieszyć gojenie ran lub oparzenia, albo uśmierzyć ból głowy rozcieńczamy 4-5 kropli olejku w litrze wody i robimy okład, czyli określonym olejkiem z wodą nasączamy bawełnianą szmatkę i kładziemy na leczone miejsce.

Jedną z najbardziej popularnych metod stosowania olejków są kąpiele. Wystarczy, że do wody o temperaturze do 38 ° C dodamy 10-15 kropli olejku np. sandałowego, pomarańczowego, czy lawendowego. Kąpiel w wannie powinna trwać od 10 do 20 minut. Jeśli preferujemy prysznice, wtedy dodajemy 30-50 kropli olejku do 200 ml bezzapachowego szamponu lub mydła. Inny sposób stosowania, to płukanie ust. Zazwyczaj 50 ml wody miesza się z 3-5 kroplami antyseptycznego olejku. Wystarczy, że skorzystamy z łyżki takiego roztworu, który powinien być trzymany w ustach przez minimum 2 minuty. Taki zabieg potrafi leczyć wszystkie problemy w jamie ustnej.

Przeciwwskazania do aromaterapii

Mimo ogromnej ilości zalet olejków eterycznych, należy wiedzieć, że czasem olejki, które są nie właściwie stosowane, w dużych ilościach albo słabej jakości mogą podrażniać naszą śluzówkę nosa, a na nas wpływać rozdrażniająco i alergicznie. Najczęściej alergizują olejki: cynamonowy, goździkowy, z trawy cytrynowej, cytrusowy. Przede wszystkim należy wiedzieć, że nasza skóra stanie się bardziej podatna na promienie UV, jeśli zastosujemy arcydzięgiel, werbenę, krwawnik, dziurawiec, melisę i wszystkie olejki cytrusowe. Warto też pamiętać, że szklane buteleczki ze specyfikami należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu, a w niektórych przypadkach jak olejek jaśminowy czy neroli w lodówce, bo są szczególnie wrażliwe są na działanie słońca. Otworzona butelka, powinna być zużyta w ciągu maksimum 3 lat.

Przede wszystkim kobiety w ciąży powinny uważać na olejki, gdyż  nie wszystkie olejki są wskazane w tym szczególnym okresie. Przyszła mama powinna unikać przede wszystkim olejków: bazyliowego, estragonowego, goździkowego, jałowcowego, kolendrowego, pietruszkowego, rozmarynowego i tymiankowego. W pierwszym trymestrze ciąży dodatkowo zrezygnować z olejków: eukaliptusowego, melisowego, rumiankowego, sosnowego i lawendowego. Wskazany jest za to olejek różany czy miętowy. Bardzo ważne jest, aby przyszła mama skonsultowała chęć podjęcia aromaterapii ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jak dla mnie aromaterapia to jedna z  ciekawszych nauk terapii naturalnych, która ma ogromny potencjał stać się jedną z głównych i potrzebnych dziedzin w leczeniu różnych dolegliwości.

A Wy jakie macie zdanie na temat aromaterapii?