Wczytuję dane...

Czym jest reumatyzm i jak sobie z nim radzić?

suszone zioła na reumatyzm na łyżeczkach

Choroba inaczej zwana gościec stawowy i mięśniowy powszechnie znana jako reumatyzm, objawia się bólem stawów i mięśni, lekarze mówią, że spowodowana jest predyspozycją genetyczną i nieznanym czynnikiem ludzkim, co nie jest do końca prawdą. W miarę postępu choroby następuje powolne niszczenie stawów. Wśród wielu klasyfikacji i podziałów tej choroby, najczęściej znane jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Jakie zioła wspierają organizm przy reumatyzmie?

Ogromnym wsparciem przy tej chorobie są zioła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym stosowane do okładów, wcierań i kąpieli, a także zioła stosowane wewnętrznie które działają moczopędnie, odtruwająco, przeciwzapalnie, ogólnie wzmacniające i witalizujące ciało.

Do takich ziół należą: świeży liść aloesu, korzeń arcydzięgla, liść brzozy, liść bobrka trójlistnego, cebula świeża, chrzan świeży, kwiat wiązówki, pochrzyn, ziele krwawnika, ziele fiołka trójbarwnego, nasienie gorczycy białej i czarnej, kwiat i kora kasztanowca, kwiat arniki, korzeń łopianu, kłącze perzu znamiona kukurydzy, ziele marzanki, korzeń mniszka, ziele nawłoci, ziele ostrożnia warzywnego, ziele owsa, ziele rdestu ptasiego, kwiat stokrotki, kłącze imbiru, kwiat bzu, owoc kopru, ziele skrzypu, ziele dziurawca, owoc jałowca, paczki sosny, ziele uczepu, kora wierzby, korzeń wilżyny, korzeń hakorośli rozesłanej i kadzidłowiec oraz kłącze kurkumy.     

Bardzo pomocne są również gotowe mieszanki ziołowe, celowane bezpośrednio na stany zapalne jakim jest zapalenie stawów i mięśni. Gotowe zioła przeciwartretyczne i przeciwreumatyczne znajdziecie w przepisach ojca Klimuszko, ojca Sroki lub ojców Bonifratrów.

Jak nasza dieta wpływa na reumatyzm?

Drugim aspektem bardzo ważnym w tej chorobie jest zmiana diety na tłuszczową, a wiec warto wprowadzić do diety zdrowe tłuszcze, podroby i warzywa, a niwelować węglowodany, nabiał, cukry i owoce, czyli produkty zapalne, od których powstają grzyby, pleśnie i śluzy, przyczyniające się do większej boleści i wykręceń stawów.

Reumatoidalne zapalanie stawów w dużej mierze ma swoją przyczynę również od terenów, na których żyjemy. Większa liczba chorych występuje na terenach wilgotnych, podmokłych i nizinnych, mniej natomiast w górach, gdzie jest sucho i wysoko. Nie od dziś wiadomo o terenach geopatycznych, które negatywnie oddziaływują na zdrowie człowieka, są to sieci podziemnych żył wodnych w formie podziemnych rzek i strumyków. W radiestezji termin żył wodnych jest bardzo dobrze znany. Najbardziej niebezpieczne są punkty przecięcia żył wodnych, na których nie powinno się stawiać budynków mieszkalnych. Oczywiście, obecnie nie jest to badane, ale czasem warto sprawdzić, czy nie mieszkam na takim podziemnym skrzyżowaniu wodnym. Pogoda również ma ogromny wpływ na samopoczucie, gdy jest deszczowo, mokro i mało słońca przede wszystkim w okresach jesienno-zimowym, dolegliwość się wzmaga, latem, kiedy jest sucho i słonecznie schorzenie jest trochę mniej uciążliwe.

Witaminy i minerały na reumatyzm

Ogromnym wsparciem przy reumatyzmie są także minerały i witaminy, warto rozpocząć kurację od witaminy C oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach witamin ADEK w sporych dawkach i minerałów jak: siarka (MSM), bor, jod, krzem, chlorek magnezu oraz naturalne związki niezmiernie potrzebne człowiekowi jak: kolagen, glukozamina, chondronityna, kwas hialuronowy i wiele niezbędnych aminokwasów, chociażby l-arginina, czy lizyna. Pomocne jest także OPC, DMSO i Mumio. Bardzo dobre zastosowanie w RZS ma także kwas nikotynowy z efektem flush, czyli witamina B3. Kwas nikotynowy charakteryzuje się znacznie lepszą biodostępnością od nikotynamidu. Oznacza to, że kwas nikotynowy jest w większym stopniu oraz szybciej przyswajany przez organizm. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry, błon śluzowych, chrząstek i stawów pomagając zachować je w zdrowiu i dobrej kondycji.

Warto również omówić minerał jakim jest wapń, niekonieczne jest stosowanie wapnia w pierwszych etapach choroby, gdyż często człowiek jest sztywny i „zwapniały” właśnie od złego ulokowania wapnia, zamiast do kości i zębów, wapń trafia do żył i tętnic, stąd bóle i problemy. Dlatego lepiej jest zastąpić ten minerał borem i chlorkiem magnezu, który efektywnie wyciąga zwapnienia, a wapń umieszcza tam gdzie jego miejsce.