Naturalne preparaty na stres, czyli jak poradzić sobie ze stresem
Osiągnęliśmy zenit jeśli chodzi o stres, który odczuwamy na co dzień. Dolegliwości związane z układem nerwowym stały się dla ludzi pierwszą chorobą 21 wieku. Zawroty głowy, zaburzenie widzenia, słuchu, utrata równowagi, nerwobóle, uporczywa bezsenność, zaburzenia mowy, zmiany osobowościowe, silny niepokój, pobudzenie nerwowe, depresja, a nawet i śmierć, to główne objawy, chorób układu nerwowego. Jak sobie poradzić z przewlekłym stresem?Nie. Stanowczo nie! Sytuacja, w której obecnie żyjemy nie ma na nas żadnego wpływu, jedyny wpływ to taki, na jaki jej pozwolimy. Ustal granicę i działaj… Istnieje naprawdę wiele możliwości, aby poradzić sobie z tą przypadłością, ale czy na pewno jesteś na tyle silny, aby to zrobić? Pierwsze objawy bezsenności to zakwaszony organizm. |
Drugie to wiedza, że to nie Ty jesteś zestresowany, to Twoje jelita są „zatkane”, źle pracują i są zestresowane. Aby sobie pomoc: należy zająć się jelitami, wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe, które odkwaszą nas organizm, więcej się nawadniać, stosować witaminy i zioła, a także głębiej oddychać, warto także zamiast telewizji przed snem zastosować medytację, ciepłą kąpiel, książkę, kojąca muzykę, aromaterapie i inne metody, które sprawią, że poczujesz relaks i odprężenie.
Naturalne preparaty na stres - Od czego zacząć?
Zacznijmy od ziół! Ziołowe suplementy na sen sprawdzą się, gdy dokucza bezsenność lub problemy ze snem wynikające ze stresu, napięcia i zdenerwowania. Zioła na sen wyciszą organizm i go uspokoją. To pomoże w pełnym zrelaksowaniu się i zaśnięciu. Szczególne polecane na poprawę jakości snu są: waleriana, werbena, mak polny kwiat, marzanka, ruta, melisa, mięta, rumianek, lawenda, które działają uspokajająco i wyciszająco. Owoc głogu uspokaja, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego, natomiast ziele owsa wzmacnia system nerwowy, a szyszki chmielu działają na złagodzenie stanów napięcia i nerwic. Ziołowe preparaty na sen znajdziemy w formie mieszanek ziołowych, kropli, nalewek, syropów lub kapsułek. Można kupić korzenie kozłka lekarskiego, które działają uspokajająco i nasennie, stosowane są również w stanach napięcia nerwowego, stresu, lęku oraz zaburzeniach pracy układu pokarmowego na tle nerwowym. Szyszki chmielu działają uspokajająco, nasennie, przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i moczopędnie. Ziele męczennicy cielistej uspokaja, działa również rozkurczowo na mięśnie jelit, macicy, naczyń krwionośnych. Dziurawiec leczy bezsenność, poprawia wydolność układu pokarmowego, ma działanie żółciopędne, przeciwzapalne, pobudza trawienie, zmniejsza objawy łagodnej formy depresji.
Wspomóż się melatoniną i tryptofanem, czyli kompleksy, które działają nasennie i ułatwią zasypianie wyjątkowo dobrze za sprawą zawartości L-tryptofanu. Tryptofan to związek organiczny, który jest białkowym aminokwasem, który bezpośrednio wpływa na wydzielanie melatoniny z szyszynki. Melatonina to związek organiczny występujący naturalnie w organizmie człowieka. Substancja ta jest syntetyzowana przede wszystkim w szyszynce. Osoby narażone na problemy ze snem, także ze względu na pracę zmianową lub pracę w nocy powinny zastanowić się nad suplementacją magnezu i cynku. Magnez ma działanie antystresowe i wyciszające, wiele z nas cierpi na niedobory magnezu, chociażby dlatego, że spożywa nadmiar kawy w ciągu dnia. Często też nasza dieta, jest zbyt uboga w produkty wysokomagnezowe. Cynk natomiast odpowiedzialny jest za pracę mózgu i regulację układu endokrynologicznego. Dzięki temu ułatwia regenerację podczas snu. Witaminy z grupy B to podstawowe witaminy pozytywnie wpływające na układ nerwowy, dlatego nie należy o nich zapomnieć!
Jakie inne produkty na stres powinniśmy stosować?
Warto zastosować CBD, które ma dobry wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, gdyż kannabidiol bezpośrednio oddziałuje na receptory w ciele człowieka. W każdym organizmie występuje układ endokannabinoidowy, składający się z enzymów i kannabinoidów CB1 i CB2. Odpowiadają one głównie za prawidłowe działanie układu odpornościowego i nerwowego, ale występują też w innych obszarach ciała. Stymulacja CB1 i CB2 usprawnia procesy zachodzące w organizmie, co przekłada się na większą wydolność, szybszą regenerację oraz poprawę pracy wszystkich organów w ciele.
Adaptogen, to sojusznik w walce ze stresem. Zgodnie z nazwą adaptogen to substancja ułatwiająca przystosowanie się organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych. Za rośliny adaptogenne uznajemy te, które mają normalizujący wpływ na ludzki ustrój, nie powodują nadmiernej stymulacji i nie blokują normalnych funkcji organizmu. A do takich zaliczamy: ashwagandhe, rożeniec górski, gotu cola, żeń-szń syberyjski, kordyceps, maca, itp.
Pamiętaj także, żeby kłaść się zawsze o tej samej porze, starając się, żeby przespać przynajmniej 7-8 h. Ostatni posiłek, powinien być lekki, zjedzony około 3h przed snem, a co najważniejsze powinien być bogaty w pokarmy zawierające tryptofan. Może to być sałatka z kurczakiem i pestkami dyni. Szczególnie zadbaj o odpowiednią aktywność fizyczną, tak żeby dotlenić wszystkie komórki swojego organizmu i się lekko zmęczyć