Sosna pączki
Sosna to jedno z najbardziej popularnych drzew w Polsce. Niemal wszędzie się przyjmie. Oprócz olejków eterycznych, sosna zawiera całą masę substancji, pozytywnie oddziałujących na nasze ciało.
Młode pączki sosny są wyjątkowo bogate w olejek eteryczny, który zawiera pinen, limonen i borneol. Zawierają też diterpenowe kwasy żywiczne, flawonoidy, związki fenolowe, gorycze i garbniki, substancje woskowe, witaminę C, sole mineralne i cukry.
Sosna – według literatury pączki sosny posiada właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- czyszczące krew (odtruwające),
- wykrztuśne,
- odkażające,
- rozkurczowe,
- moczopędne,
- napotne,
- przeciwgorączkowe,
- żółciopędne,
- przeciwbólowe,
- wzmacniające,
- przeciwreumatyczne,
- estrogenne,
- fungistatyczne (przeciwgrzybicze).
Sposób użycia:
Napar: 2-3 łyżki rozdrobnionych pączków zalać 2 szklankami wrzącej wody lub wrzącego mleka, zaparzać przez 20 minut, przecedzić. Osłodzić miodem. Pić kilka razy dziennie po 100-200 ml. Czysty napar z pączków stosować do okładów na stawy, owrzodzenia, trudno gojące się rany, ropnie i pryszcze.
Odwar z pączków sosny – pół łyżki pączków zalać szklanką gorącej wody i gotować na małym ogniu pod przykrycie przez 5 minut. Następnie odwar odstawić na 15 minut, przecedzić i pić 2-4 razy dziennie po 1-3 łyżek po jedzeniu. Odwar taki ma działanie wykrztuśne, pomaga w kaszlu, przeziębieniu i przy zapaleniu oskrzeli.
Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Nie zaleca się kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz dzieciom. Przechowywać w temperaturze pokojowej, w sposób niedostępny dla małych dzieci. Dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia należy stosować zróżnicowaną dietę i prowadzić zdrowy styl życia