Wczytuję dane...

Jak zakwasić żołądek?

Jak zakwasić żołądek?

„Mam za niski poziom żelaza… Lekarz stwierdził anemie i zalecił suplementacje żelazem.” Czy to na pewno dobry pomysł? Jak wyjść z anemii i naturalnie podnieść poziom żelaza.

Odpowiedź: Dieta ważniejsza od suplementacji!

Aby maksymalizować korzyści płynące z suplementacji, lepiej jest najpierw świadomie podejście do diety. Przede wszystkim najważniejszy jest tu żołądek, który powinien być po prostu odpowiednio zakwaszony. Prawidłowe pH żołądka wynosi między 09 – 2,5. Wówczas mamy właściwy poziom kwasu solnego, a enzymy trawienne produkowane w żołądku pełnią swoje podstawowe funkcję jak: rozkładanie pokarmu (głównie białka), dezynfekcja, niszczenie bakterii, jajeczek pasożytów i innych patogenów.

W rzeczywistości wiele osób ma zniszczony żołądek co zawdzięczamy obecnemu stylowi życia (nieodpowiednia dieta, antybiotyki, NLPZ, stres, brak snu i odpowiedniej regeneracji, używki, szybkie jedzenie, jedzenie przed snem, przejadanie się, popijanie posiłków) wszystkie te czynniki mocno wpływają na zaburzenia pracy nie tylko żołądka, ale również  całego przewodu pokarmowego.

Jeżeli nasz żołądek ma za wysokie pH powyżej 3, białka nie są odpowiednio trawione. Stwarza to ryzyko niedoborów aminokwasów egzogennych oraz wielu innych substancji, przede wszystkim  witaminy z grupy B (w szczególności B12) obecnych w produktach pochodzenia zwierzęcego. Witamina B12 jest produkowana wyłącznie przez mikroorganizmy, jak i znajduje się w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Co jest istotne po wchłonięciu witaminy B12 z pożywieniem, wiąże się ona z tak zwanym czynnikiem (faktorem) wewnętrznym w żołądku, następnie jest wchłaniana w jelicie cienkim. Bez czynnika wewnętrznego witamina B12 nie może zostać wchłonięta, czyli jej niedobór jest często wynikiem braku odpowiednio zakwaszonego żołądka. Na niedobory czynnika wewnętrznego cierpią osoby ze schorzeniami przewodu pokarmowego, ludzie starsi, jak również przyjmujący leki (szczególnie znieczulające, czy przeczyszczające, a przede wszystkim IPP) i używki. Dlatego często zalecane jest przy niedoborach w witaminę B12 podawanie w postaci zastrzyków, pomijając układ pokarmowy.

Konsekwencją niezakwaszonego żołądka jest brak przyswojenia witamin z grupy B, a dokładniej B12, B6, czy kwasu foliowego. A dalej organizm nie będzie potrafił wytworzyć odpowiedniej ilość hemoglobiny. Witamina B12 jest niezbędna do tworzenia i dojrzewania czerwonych krwinek oraz syntezy DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego), który jest materiałem genetycznym komórek. Witamina B12 jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nerwów. Właśnie dlatego niedobór witaminy B12 może skutkować anemią. Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza jest najczęstszym rodzajem anemii. Kiedy ciało nie ma wystarczającej ilości żelaza, którego organizm potrzebuje do wytworzenia hemoglobiny, pojawia się problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości tlenu.

Dodatkowo niezakwaszony żołądek i niedobór tych witamin sprawie, że organizm nie będzie utylizował homocysteiny do metioniny lub cysteiny powodując stan zapalny naczyń krwionośnych. Bardzo prosta zależność. Dlatego często suplementacja zmetylowanymi formami witamin z grupy B jest dużo skuteczniejsza w prewencji chorób wieńcowych.

Jak zakwasić żołądek?

  • Zakwaszanie żołądka zawsze zaczynamy od jego prawidłowego nawodnienia w celu utworzenia odpowiednio grubej śluzówki. Jeżeli zaczniemy zakwaszać żołądek bez jego odpowiedniego nawodnienia, możemy narazić się na odczuwanie bólu przez podrażnienie śluzówki.
  • Dodatkowo 80% wypijanej wody, powinno zawierać niewielki dodatek soli kamiennej – polska Kłodawa lub himalajska.
  • Ocet jabłkowy fermentowany – najprostsza metoda dokwaszenia żołądka jest picie 15 min przed głównymi posiłkami 2 łyżek octu jabłkowego fermentowanego, naturalnie mętnego wymieszanego z połową szklanki wody. Dokwaszanie możemy zacząć od 1 łyżki. Nie używamy octu spirytusowego!
  • Zakwasy Bołotowa, Carska wódka, fermentowane zakwasy z ziół np. głóg, pokrzywa, melisa, chmiel itp. – Stosujemy tak samo jak ocet jabłkowy.
  • Betaina HCl z pepsyną – skutecznie reguluj pH żołądka. Najczęściej występuje 500 – 650 mg na kapsułkę. Suplementuje się go wraz z enzymami trawiennymi. Ilość i sposób uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Zasada jest taka, że na 1 kaps HCL przyjmuje się również 1 kaps z enzymami. Przy dużym niedokwaszeniu stosuje się od 5 do 7 kaps.
  • Jest też wiele ziół wspomagających ogólne procesy trawienne. Głównie należą do nich: piołun, goździk, wrotycz, anyż, seler, koper włoski, oregano, imbir, kminek, bazylia, mniszek lekarski, karczoch zwyczajny, szanta, szczaw kędzierzawy, gorzknik kanadyjski, chmiel zwyczajny, ostropest plamisty. Najlepiej wprowadzić je na stałe do naszej codziennej diety.
  • Ssanie soli po każdym posiłku, 1-2 ziarenka spowoduje poprawę trawienie i „dosoli” żołądek.