Gorycze konieczne, szczególnie na wiosnę!
Gorycze konieczne, szczególnie na wiosnę!
Wiosna to miesiąc, gdzie swą największą aktywność według medycyny chińskiej ma wątroba, która odpowiada drewnu, a właśnie wiosną drzewa wypuszczają gałązki i listki. Dlatego w tym czasie narząd wątroby działa bardzo aktywnie. Wiosna to czas kiedy należy szczególnie zadbać i oczyścić swoją wątrobę.
Wątroba to największy gruczoł w naszym organizmie. Bardzo istotną funkcją wątroby jest detoksykacja oraz usuwanie wszystkich szkodliwych toksyn z organizmu. To ona rozkłada toksyny do nieszkodliwej postaci i przekazuje do żółci lub krwi, zanim zostaną ostatecznie usunięte. Filtruje krew, usuwając z niej toksyczne substancje. Wpływa na gospodarkę węglowodanową, tłuszczową, białkową, gromadzi niektóre witaminy oraz żelazo, wytwarza żółć, bierze udział w procesach immunologicznych i wiele innych. Jest jednym z najważniejszych organów układu pokarmowego. Spełnia rolę detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną i magazynującą. Dzięki niej nasza krew jest wolna od toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.
Funkcje detoksykacyjne wątroby:
* Wątroba neutralizuje toksyny (alkohol i innych używek, a także niektórych leków).
* Przekształca toksyczny amoniak w mocznik.
* Wątroba odpowiada za sprzęganie i degradowanie hormonów oraz przemianę leków (toksyn).
* Wątroba odpowiada za dezaktywację hormonów z zewnątrz organizmu i tych produkowanych przez organizm.
* Neutralizuje, magazynuje i przechowuje substancje szkodliwe i toksyczne dla organizmu ludzkiego, takie jak chemiczne środki, czyli składniki leków, konserwanty z pożywienia oraz środki chemiczne stosowane do uprawy roślin.
* Wątroba produkuje żółć. W ciągu doby wątroba wytwarza do 1,5 litra żółci. Żółć odpowiada za przekształcanie tłuszczów i odgrywa rolę detoksykacyjną dla organizmu, a także przyswajanie witamin i minerałów.
Szczyt aktywności tego narządu przypada na godziny między 01:00 a 03:00. To właśnie wtedy przez wątrobę przepływa najwięcej energii i krwi. Jeśli w tym czasie nie odpoczywamy, krew nie jest magazynowana prawidłowo, co osłabia funkcje wątroby oraz innych narządów, na które wpływa.
Najskuteczniejszym sposobem, aby w sposób naturalna i łagodny detoksykować i wspierać naszą wątrobę są gorycze. Wątroba uwielbia gorzkie smaki i tylko one tak naprawdę najskuteczniej ją oczyszczają. Obecnie w naszych dietach przeważają smaki słodkie, które niekorzystnie działają na ten organ.
Gorycze to grupa związków biologicznie czynnych, wyróżniają się gorzkim smakiem. Stosowane są w lecznictwie do pobudzenia trawienia, oddziaływując na receptory zawarte w kubkach smakowych drażnią zakończenia nerwów, inicjując wydzielanie soków trawiennych, a także wspomagają detoksykację i wydolność wątroby. W okresie rekonwalescencji są bardzo przydatne, ponieważ działają uspokajająco i wzmacniająco. Surowcami zawierającymi gorycze są drapacz lekarski, goryczka żółta, liść bobrka trójlistnego, ziele tysięcznika, krwawnika, piołunu, korzeń mniszka, cykoria podróżnik, rzodkiew czarna itp. Dowiedziono ich właściwości przeciwgrzybicznych, a nawet przeciwnowotworowych. Gorycze w ziołach występują zawsze łącznie z innymi substancjami chemicznymi.
Najlepsze zioła na wątrobę, które wspierają jej funkcjonowanie to karczoch, piołun, krwawnik, rzepik, szanta, kardamon, kocanka, kurkuma, cykoria podróżnik, mięta pieprzowa, korzeń mniszka, liść boldo, bobrek.
Wśród ziół na wątrobę ważną rolę odgrywa ostropest plamisty. To roślina bogata w wiele cennych substancji, między innymi olejki eteryczne, gorycze i sylimarynę. Ostropest regeneruje komórki wątroby i zapobiega groźnej marskości tego narządu, która może być niebezpieczna dla życia. Wspiera procesy detoksykacji, chroni miąższ wątroby i wspomaga proces usuwania szkodliwych substancji.
Należy codziennie wprowadzać gorycze do naszej diety, aby utrzymać organizm w zdrowiu. Tyle ile żresz słodyczy, tyle przyjmuj goryczy!