Biorytm Nerek - porady dotyczące oczyszczania nerek
W wyniku procesów przemiany materii w komórkach i tkankach powstają zanieczyszczenia, są to odpady i substancje trujące, które zakłócają normalny przebieg procesów życiowych całego organizmu. Te toksyczne produkty są na bieżąco z organizm wydalane przez skórę w postaci potu, jelita grubego, a także i nerki. Nerki są organem wykonującym ogromną pracę, utrzymując całą gospodarkę wodną organizmu w równowadze, w ciągu doby przepływa przez nerkowe naczynia krwionośne około 1730 litrów krwi, dlatego należy wspomagać je, by nie straciły jakości swojego sprawnego działania. Dobrze jest przeprowadzać taką kurację po nowym roku, ponieważ o tej porze roku najsilniejszy jest biorytm nerek i pęcherza moczowego, dzięki czemu nie spowodujemy ich przeciążenia i łatwiej wydalimy zanieczyszczenia z organizmu. Ponadto, przygotujemy je do dalszej pracy, gdy w okresie wiosennym zabierzemy się za następne detoksy organizmu. Porady na skuteczny detoks nerek |
Jak odżywianie wpływa na pracę nerek?
Sposób odżywiania ma ogromne znaczenie w powstawaniu chorób nerkowych szczególnie kamicy nerkowej i dny moczanowej. Eliminacja błędów żywieniowych pozwoli znaczenie efektowniej oczyścić nerki. Kasze, makarony, dania mączne, słodycze, produkty mleczne i oczywiście alkohol, a więc wszystkie cukry to główne przyczyny chorób nerek. Dlatego warto ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować je z diety! Nerki niezmiernie męczą się przy usuwaniu cukru z organizmu. Także kolejna niezgodnościach medycznych: to nie tłuszcz i białko, jest przyczyną dny moczanowe, a tak naprawdę cukry!
Dbaj o odpowiednie nawodnienie
Obfite picie wody niezbędne jest dla przemywania miedniczek nerkowych i zmniejszaniu ilości gęstych substancji w moczu. Medycyna ludowa dawno odkryła, że takie zioła jak np. skrzyp, kwiatostan lipy, liście brzozy, ziele dziurawca, liść pokrzywy, korzeń łopianu, ziele ruty, korzeń marzanny, ziele nawłoci, znamiona kukurydzy i wiele innych wpływają na nasilenie i częstotliwość skurczów miedniczek nerkowych i moczowodów, są silnie moczopędne, wypychając do pęcherza moczowego sole i inne zanieczyszczenia. Dodatkowo, w walce z chorobami nerek warto wprowadzać ciepłe półkapiele lub kąpiele. Do tego stosuje się różnego rodzaju zioła, np. skrzyp, pokrzywa, mącznica, prawoślaz, cykoria podróżnik ziele itp.
Substancje z olejkami eterycznymi
Bezpośrednio na rozpuszczenie kamieni wpływają substancje z dużą zawartością olejków eterycznych o specyficznym gorzko-chłodzącym smaku. Dużą ilość takich substancji zawiera piołun i wrotycz. Starożytni uzdrowiciele zalecali pić sok z wrotyczu dla rozpuszczenia kamieni w nerkach, jak również olejek jodłowy, sok z czarnej rzepy, koper i sok z cytryny.
Jak soki warzywne oczyszczają nerki?
Oczyszczanie nerek za pomocą soków warzywnych to kolejna bardzo skuteczna metoda. Do tego celu wykorzystuje się sok z marchwi, buraka, selera, i pietruszki. Polecane są codziennie świeżo wyciskane soki z samych warzyw wypijane na czczo. Napój oczyszczający to sok z marchwi, selera i korzenia pietruszki wyciskanych osobno i mieszanych w stosunku 9:5:2 wypijany 3-4 razy dziennie po pół szklanki przez dwa tygodnie. Owoce o działaniu diuretycznym to arbuz, truskawki, agrest, borówki i świeża żurawina. Na problemy z nerkami bardzo pomocny jest także napar z owoców dzikiej róży.
Napój oczyszczający nerki
Dbając o zdrowe nerki, warto wypijać codziennie napój oczyszczający z 1/4 szklanki soku z korzenia pietruszki, 1/4 szklanki wody z dodatkiem miodu i soku z cytryny. Polecany jest także świeżo wyciskany mętny sok jabłkowy.
Napar z igliwia na nerki
Obecnie jest sezon na igliwie. Bardzo skuteczną metodą jest również wykorzystanie gałązek świerka, sosny lub jodły. Igliwie jest dobrym źródłem witamin, szczególnie witaminy C, która sprzyja szybkiemu dotlenieniu zanieczyszczeń do postaci produktów końcowych i wydaleniu ich z organizmu, zawierają także dużo olejków eterycznych, które są silnym środkiem oczyszczającym. 5 łyżek stołowych zmielonego igliwia zalewamy wrzątkiem wody w ilości 0,5 litra. Gotujemy na małym ogniu 10 minut, pozostawiamy w ciepłym miejscu na noc, a następnie przecedzamy. Wywar przelewamy do termosu i pijemy ciepły w ciągu dnia. Czas trwania kuracji jest do momentu, kiedy mocz przyjmuje swoja własną barwę i klarowność. Zmętnienie moczu świadczy o działaniu wywaru i rozpuszczaniu zanieczyszczeń.
Gotowe mieszanki ziołowe na nerki
Gotowe mieszanki ziołowe dostępne w sklepach zielarskich, to jeden z wygodniejszych sposobów, aby zadbać o nerki w tym zimowym czasie, oto przykłady mieszanek ziół moczopędnych:
Mieszanka nr 1: Majeranek, Szałwia, Melisa, Rdest ptasi, Ziele dziurawca, Owoc dzikiej róży.
Mieszanka nr 2: Porzeczka czarna liść, Kukurydza zwyczajna znamiona, Pokrzywa zwyczajna ziele, Rdest ptasi ziele, Skrzyp polny ziele, Perz właściwy kłącze, Pietruszka zwyczajna korzeń, Lubczyk ogrodowy korzeń.
Mieszamy je w równych częściach po 50 gramów. Zalewamy wrzątkiem zaparzamy i pijemy ciepły 100-150g przed jedzeniem i koło godziny 19:00.
Nerki to filtr dla organizmu, o który należy codziennie dbać. Ich aktywność w czasie dnia jest największa o godzinie 19:00, dlatego właśnie o tej porze powinno się parzyć mieszanki ziołowe na nerki.