Poznaj zegar organów i utrzymuj równowagę fizjologiczną na co dzień
Poznaj zegar organów i utrzymuj równowagę fizjologiczną na co dzieńZnajomość zegara aktywności narządów to niezmiernie ważna umiejętność. Dzięki niej wiemy, kiedy i jak efektywnie wykorzystywać swój cykl dnia, aby naturalnie utrzymać zdrowie całego organizmu. Choć oczywiście fizjologia każdego z nas ma własne mechanizmy regulacyjne i może nieco odbiegać od przedstawionego poniżej schematu, warto jednak zdobyć podstawową wiedzę na ten temat i wsłuchać się w potrzeby organizmu. Jest to jedna z ważniejszych, jak nie najważniejszych umiejętności w utrzymaniu prawidłowej równowagi fizjologicznej ciała. Organizm człowieka śmiało, można przyrównać do dobrze funkcjonującej fabryki, gdzie każdy organ ma swoje zadanie i najlepszy moment do jego wykonania. Każdy narząd ma określony czas na odpoczynek i regenerację. |
W medycynie chińskiej nasz wewnętrzny, biologiczny rytm nazywa się zegarem organów. Obrazuje on przepływ energii "chi" przez poszczególne narządy w ciągu doby. Przez 2 godziny w danym organie jest więcej energii w porównaniu do pozostałych. Zjawisko to nazywamy maksimum energetyczne organu, co oznacza, że dany organ jest w tym czasie najbardziej aktywny. Po przeciwnej stronie zegara mamy minimum energetyczne innego narządu, co oznacza, że jest wtedy najmniej aktywny i wypoczywa.
Zegar narządów, czyli co się dzieje od rana…
Aktywne jelito grube - Najlepszy czas na pobudkę jest w godzinach 5:00 a 7:00 rano. Wówczas intensywnie pracuje jelito grube. Stąd jest to najlepszy możliwy czas na wypróżnienie, (niemowlęta i małe dzieci często właśnie wtedy budzą się z pełną pieluszką). W tym czasie organizm formułuje kupkę, co oznacza, że zdrowy organizm zawsze rano, (ale to zawsze) powinien się wypróżniać, jeśli tak nie jest, oznacza to, że nasz układ pokarmowo-wydalniczy jest chory!
7:00-9:00 to okres, kiedy żołądek jest w swej szczytowej formie, wówczas znajduje się w nim najwięcej enzymów. To najlepszy moment na pożywne, CIEPŁE śniadanie, to warunek konieczny, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Uważa się, że powinien to być najbardziej obfity posiłek w ciągu całego dnia i dostarczać najwięcej substancji odżywczych. W tym czasie nietolerancje pokarmowe są również najmniej aktywne. Więc jeśli chcemy od czasu do czasu zjeść „zakazany” produkt, to właśnie teraz.
Minimum żołądka przypada na 19:00, a 21:00, wtedy to stężenie enzymów jest najmniejsze i lepiej naprawdę zrezygnować z kolacji. Ostatni posiłek powinniśmy zjeść przed godziną 19:00, a najlepiej do 18:00. Jeśli pozwolimy sobie wtedy na jedzenie, to nie dość, że pokarm nie zostanie właściwe strawiony, to także będzie obciążał nasz organizm podczas snu. Trawienie w nocy jest tak naprawdę wyłączone na rzecz regeneracji i oczyszczania organizmu po całym dniu. Modelowo powinniśmy się kłaść spać z pustym żołądkiem, wówczas procesy detoksykacji mogą zachodzić efektywniej.
Między godziną 9:00, a 11:00 śledziona i trzustką mają swoje maksimum. Pożywne śniadanie, które było zjedzone wcześniej zapewnia śledzionie odpowiednią dawkę energii, dzięki czemu wzmacnia się nasz układ odpornościowy, co ma szczególne znaczenie w zimne i wietrzne dni. Żołądek strawił już swoją porcję i przygotował ją dla śledziony. Śledziona pomaga w dystrybucji ciepła po organizmie.
Od godziny 11:00 do 13:00 najbardziej aktywne jest serce. To maksimum energetyczne, w tym czasie należy unikać kawy, aby nie nadwyrężać serca. To czas na trudne rozmowy, czy spotkania oraz koncentrację, skupienie i naukę. Jeśli czujesz szczególne zmęczenie lub napięcie w ciele, najprawdopodobniej występują dolegliwości sercowe. Pojawiać się mogą: kołatanie serca, duszności, zimne dłonie i stopy. Serce najsłabsze jest między godziną 23:00 a 1:00 w nocy. Widać to wyraźnie w statystykach, które jasno pokazują, że właśnie wtedy dochodzi do największej liczby zgonów z powodu chorób krążenia.
Okres 13:00 i 15:00 to czas, kiedy jelito cienkie osiąga swoje maksimum. Następuje wtedy wzmożone wchłanianie i wykorzystywanie substancji odżywczych. Szczególnie istotne w tych godzinach jest odpowiednie nawodnienie organizmu, aby związki mineralno-witaminowe zostały prawidłowo wykorzystane i wchłonięte. Niestety problemy z niewystarczającą ilością płynów w diecie ma naprawdę obecnie wiele osób, większość problemy z wypróżnianiem, sucha skóra, bladość i apatia to problemy z odwodnieniem organizmu.
Zegar narządów idziemy do wieczora…
Maksimum pęcherza moczowego przypada w godzinach 15:00 - 17:00 Jeśli w tym czasie regularnie obserwujesz nadmierne wydalanie moczu, odczuwasz pieczenie bądź masz trudności z utrzymaniem moczu, oznacza to, że organ jest osłabiony energetycznie i prawdopodobnie wychłodzony. To są również idealne godziny na pożywną, ciepłą obiado-kolację. To idealna pora na odżywcze i ostatnie już w ciągu tego dnia pożywnie.
W godzinach 17:00-19:00 nad utrzymaniem właściwej równowagi chemicznej intensywnie pracują nerki. Jest to także jeszcze dość dobry moment na lekkostrawną kolację. Jednak lepsze przedziały godzinowe już, tak naprawdę się zakończyły, w tym czasie znakomite wydaje się aktywne spędzanie czasu, a więc trening, ruch na świeżym powietrzu, czy inna aktywność fizyczna. Tzw. sport to zdrowie jest właśnie o tej porze!
Z kolei między 19:00, a 21:00 to czas maksymalnej aktywności układu krążenia. Wówczas składniki odżywcze są intensywnie transportowane po organizmie. Nie powinniśmy wtedy nadmiernie eksploatować się fizycznie ani psychicznie, to najlepszy czas na medytacje, dobrą książkę czy ogólnie strefę ZEN i wyciszenie.
Od 21:00 do 23:00 organizm reguluje wzmożoną aktywność układu hormonalnego. Są to godziny, w których warto przygotować się do snu przez czytanie, medytację albo słuchanie muzyki. Pomoże to zapaść w głębszy, bardziej regeneracyjny sen. Intensywna aktywność w tych godzinach może natomiast nadwerężyć nasze akumulatory energetyczne.
Zegar narządów nocą…
Jeśli masz kłopoty z zaśnięciem między 23:00 a 1:00, może to wskazywać na problemy z pęcherzykiem żółciowym, który w tym przedziale ma swoje maksimum. Wskazuje to na zastoje żółci oraz powstawanie lub istnienie złogów żółciowych, czy kamienie żółciowe. Zasypianie powinno odbywać się między 21:30, a najpóźniej 23:00. Im wcześniej kładziemy się spać tym lepiej dla pęcherzyka żółciowego. Z kolei wiele osób mających problemy z wątrobą budzi się między 1:00 a 3:00 w nocy i ma trudności z ponownym zaśnięciem. To czas oczyszczania krwi i wątroby, budowania krwinek, regeneracji komórek i ogólnego odpoczynku ciała.
W godzinach 3:00, a 5:00 aktywne są płuca, to one w tym czasie obficie pozbywają się toksyn z płuc. To czas na marzenia senne i powolne wybudzanie się jelita grubego, który wkrótce zacznie aktywnie pracować.
I tak od początku…