Kolagen, bardzo ważny i niezmiernie potrzebny, czyli co warto wiedzieć na jego temat?
|
Kolagen to główne białko tkanki łącznej stanowiące około 30% całkowitej masy białka ludzkiego organizmu. Kolagen jest swoistym spoiwem, które łączy ze sobą komórki. Charakteryzuje się wysoką odpornością na rozciąganie. Włókna kolagenowe wraz z włóknami elastynowymi tworzą „rusztowanie” skóry, które odpowiada za jej jędrność i elastyczność. Kolagen to praktycznie w całości my: to nasze stawy, mózg, rdzeń kręgowy, tętnice i żyły. Od prawidłowego poziomu kolagenu zależy nie tylko kondycja skóry, włosów i paznokci, ale przede wszystkim, stawów i powięzi. Konsekwencje niewystarczającej ilości tego białka dotykają cały organizm. Co zaburza syntezę kolagenu w organizmie?Synteza kolagenu zmniejsza się wraz z wiekiem, począwszy od 26 roku życia. Proces ten ulega znacznemu przyspieszeniu w okresie menopauzy, a około 60 roku życia, organizm znacznie traci zdolność syntezy kolagenu. |
Zaburzenia syntezy kolagenu w organizmie są też zależne od czynników zewnętrznych, takich, jak: stres, promieniowanie słoneczne, toksyny, dieta, używki, choroby autoimmunologiczne itp. Do pewnego okresu życia struktura ta jest elastyczna i rozciągliwa, później z powodu złej diety i nieprawidłowego stylu życia, staje się twarda i zesztywniała, podobnie z resztą jak żyły i tętnice, gdzie po pewnym okresie człowiek po prostu kolokwialnie „wapnieje” na starość. W konsekwencji zaczynają się różne problemy kardiologiczne: szwankuje układ naczyniowy, szwankują zastawki serca, zastawki żył, w tętnicach pojawia się płytka miażdżycowa i zaczyna się „leczenie” nie mające końca. (Oczywiście nie leczenie i usuwanie przyczyny, lecz leczenie i pielęgnowanie skutków.)
Co warto wdrożyć, aby pomóc sobie w odbudowie kolagenu i nie dopuścić do jego braku?
Po pierwsze należy wiedzieć, że organizm prosi się o aminokwasy z całą obstawa witaminowo – minerałową, które będą budować kolagen i regenerować to co zepsute w naszym organizmie. Najlepszą formą kolagenu w pierwszej kolejności nie są wcale suplementy (kolagen syntetyczny), przyjmowany zewnętrze, lecz wdrożenie sposobu, aby pobudzić jego prawidłową syntezę!
Warto na początek zacząć od prawidłowej diety, czyli zadbać o rodzaj i jakość niezbędnych surowców, które pozytywnie wpływają na syntezę kolagenu. Podstawowym źródłem kolagenu są produkty pochodzenia zwierzęcego: żelatyna, a więc i galaretki, zimne nóżki, golonki, wywary z kości i gnatów, skóry, salcesony, chrząstki, szpik, pasztety, tłuste skóry z ryb, flaczki i „zupy mocy”. Kolagen można pozyskać również z mięśni, kości, skóry tłustych ryb morskich (np. dorsza, tuńczyka, makreli, rekina innych ryb oceanicznych), a także rybich odpadów.
Jak wiadomo obecnie w diecie Polaka spożywa się tego rodzajów produktów niewiele lub nawet wcale. Dodatkowo ogromnym minusem jest także pochodzenie surowca, które może uczulać i pochodzić z niebezpieczniejszych źródeł (np. ryby morskie). Dlatego sama dieta może być niewystarczająca w uzupełnieniu jego niedoborów.
Co oprócz diety wpływa na budowę kolagenu w organizmie?
Po drugie należy pamiętać, że cegiełkami do budowy kolagenu w naszym organizmie są nie tylko same aminokwasy, ale także witaminy hormonalne: A,D,E,K, jak i minerały: krzem, bor, siarka, magnez i selen. Absolutnie nie należy pomijać witaminy C, której wysokie spożycie umożliwia budowę, a także znacznie przyspiesza produkcję włókien kolagenowych. Witamina C jest niezmiernie ważna do prawidłowej syntezy! Po trzecie należy zwrócić uwagę na dobrze zakwaszony żołądek. To warunek obowiązkowy! Pilnować należy także odpowiedniego nawodnienia organizmu!
Jakie aminokwasy powinieneś suplementować?
Warto podawać na początku czyste aminokwasy, które nie wymagają trawienia egzogennego, czyli te których organizm nie może syntetyzować samodzielnie są to: alanina, glicyna, prolina, arginina. Natomiast z grupy aminokwasów endogennych, czyli tych które musimy dostarczać w diecie codziennej tj.: lizyna, fenyloanalina i metionina. Są to grupa aminokwasów, bez których nasze stawy nie będą się regenerować, kręgosłup będzie bolał, dyski będą się wysuwać, oczy będą słabnąć, a tętnice i żyły twardnieć.
Co warto wiedzieć o kolagenie? - Podsumowanie
Podsumowując, kolagen jest bardzo ważną substancją w naszym organizmie. Zanim zaczniemy go suplementować „zewnętrznie”, na początek należałoby udoskonalić dietę, aby spożywać więcej produktów kolagenowych. Wspomóc się odpowiednimi witaminami i minerałami, które wspierają prawidłowo jego syntezę oraz wspomóc właściwe zakwaszenie żołądka i nawodnienie organizmu. Gdy to nie pomoże, wtedy dopiero rozważyć kupno gotowego produktu.