Wczytuję dane...

Czym jest Nalewka Wrotyczowa i dlaczego warto jej używać?

Kwiat wrotyczu

Nalewka z wrotyczu jest bardzo skuteczna silna w działaniu. Doskonale sprawdza się w odkażaniu organizmu. Przyspiesza proces leczenia chorób zakaźnych (grypa, odra, angina, płonica). Skutecznie potrafi rozprawić się z bakteriami i wirusami oraz pasożytami, niszczy większość pierwotniaków (roztoczy pasożytniczych, obleńców, i pierwotniaków), a w szczególności świerzb, wszawice i nużeńca. Może zastąpić również preparaty przeciwkleszczowe. Wrotycz działa również przeciwalergicznie, przeciwbólowo i przeciwdepresyjnie, a także hamuje procesy autoagresji immunologicznej.

Jakie właściwości ma Nalewka Wrotyczowa?

Nalewka wrotyczowa pobudzają akcję serca, zwiększają siłę jego skurczu, pobudza oddychanie i wzmaga wydzielanie hormonów, przez co reguluje miesiączkowanie.

Ziele Wrotyczu można zastosować zamiast sterydowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych. Preparaty wrotyczowe hamują objawy łuszczycy oraz odczyny autoagresji na skórze, a wyciągi alkoholowe i octowe są skuteczne w leczeniu zmian trądzikowych. Z powodzeniem stosują go fitoterapeuci w leczeniu wszelkich zmian skórnych.

Nalewka wrotyczowa działa rozgrzewająco, przeciwbólowo, przeciwreumatycznie. Działa odkażająco, rozkurczowo, szybko rozluźnia mięśnie gładkie. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i poprawia trawienie. Jest bardzo dobrym i ważnym składnikiem maści na nużycę. Stosowana zewnętrznie sprawdza się jako środek przeciwobrzękowy do okładów i przemywania skóry chorobowo zmienionej.

 Jak zażywać Nalewkę Wrotyczową?

Stosowanie:

Wewnętrznie: 2 razy dziennie po 5 ml rozpuszczona w 100 ml wody. Zewnętrznie: Przy reumatyzmie, bólach mięśniowych, artretyzmie smarować chore miejsca ( dolne kończyny i stawy) nierozcieńczoną nalewką 70%. Do pędzlowania, okładów i przemywań stosować rozcieńczoną 70%. Do płukanek rozcieńczyć 1 łyżkę w szklance wody.

Skład: świeży wrotycz ze stanowisk naturalnych, alkohol certyfikowany.

Ziele to zawiera: głównym składnikiem jest olejek eteryczny tujon 70% (działa przeciwnowotworowo, stymuluje układ dokrewny i działa przeciwzakaźnie), laktony, kwas jabłkowy, winowy, walerianowy, flawonoidy, terpeny, monoterpeny i terpenoidy: kamfora, borneol, α-pinen, 1,8-cyneol, sabinen, α-amaryna i β-amaryna; laktony seskwiterpenowe, głównie gorzka tanacetyna i arbuskulina-A, także germakren D i krispolid, steroidy: β-sitosterol, kampestrol, stigmasterol i cholesterol; flawonoidy: pochodne kwercetyny i luteoliny oraz akacetyna, kwas kawowy, garbniki, kwas askorbinowy, sole mineralne.

Przeciwwskazania:

Nie należy przekraczać zalecanych dawek spożycia. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciążą i karmienie piersią. Składniki wrotyczu przechodzą do mleka kobiet karmiących. Przedawkowanie wrotyczem objawia się nudnościami, wymiotami, biegunką, zaczerwienieniem twarzy, zawrotami głowy, potami, zaburzeniami akcji serca i halucynacjami.

Wrotycz jest ziołem stosowanym od bardzo dawna. Jednak znalazł się na liście ziół niebezpiecznych ze względu na zawartość tujonu. Szczególnie niebezpieczny okazał się w postaci nalewek, gdyż tujon rozpuszcza się w alkoholu. Ale wg Paracelsusa: “wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni truciznę.” Tłuste potrawy, mleko i nabiał wzmagają wchłanianie się substancji czynnych wrotyczu. Przed podjęciem leczenia preparatami wrotyczowymi warto zasięgnąć porady lekarza lub doświadczonego fitoterapeuty. Wrotycz to taka polska konopia.

Dostępna w Zielarni