Wczytuję dane...

Jakie zioła wybrać na słabe i wypadające włosy?

Filiżanka z ziołami na włosy

Wiele surowców zielarskich korzystnie oddziałuje na skórę głowy, poprawia jej ukrwienie i ogranicza szybkość wypadania włosów. Zaleca się picie naparów lub odwarów z odpowiednich ziół, warto regularnie stosować także płukanki do włosów z ziół, używać szamponów bez parabenów i SLS, a także stosować ziołowe kąpiele. Do najbardziej znanych ziół, które pozytywnie wpływają na ich zdrowie, należą: liść brzozy, kwiat bławatka, szyszki chmielu, korzeń łopianu, ziele ostrożenia warzywnego, korzeń pokrzywy, kwiat rumianku, ziele skrzypu, kłącze tataraku, ziele bratka.

Gotowe mieszanki ziołowe na włosy

W gotowych mieszankach ziołowych najczęściej znajdziemy: skrzyp polny, owies, pokrzywę, przywrotnik, nagietek, dziką różę i słonecznik. Są to zioła, które w swoim składzie mają solidną dawkę krzemionki, niezbędna do utrzymania włosów, skóry i paznokci w dobrej kondycji.

Niektóre zioła działają korzystniej od wewnątrz, pomagając w ogólnej poprawie stanu zdrowia i wyglądzie. Są to często tzw. „kobiece zioła”, które mają wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzy, ale również układ hormonalny kobiety. Minerały występujące w ziołach wzmacniają kości, paznokcie i włosy, warto stosować je regularnie, aby cieszyć się pięknym wyglądem swoich włosów.

Czy na wypadające włosy wystarczą jedynie mieszanki ziołowe?

Jednak znajdźmy prawdziwą przyczynę wypadania włosów, bo zioła to jedynie, dodatek, uzupełnienie diety. Osłabiony organizm, zawsze będzie usuwał to czego nie ma siły odżywić. Nie ma co ukrywać, włosy nie są pierwszą potrzebą dla organizmu, by przeżył. To dlatego ludzie poddawani chemioterapii, zawsze tracą w pierwszej kolejności włosy, bo wycieńczony organizm chemią nie ma siły, by żywić wyczerpaną cebulkę włosa.

Aby zająć się wypadającym włosami, należy znaleźć i zmierzyć się z prawdziwą przyczyną. Odżywcza płukanka, czy najlepsza wcierka do włosów, mało pomoże w pierwszym etapie, kiedy włosy lecą na potęgę. W pierwszej kolejności zaleca się sprawdzić skórę głowy u trychologa pod trichoskopem, gdyż przyczyn wypadania włosów jest wiele, do takich należą: np. stany zapalne skóry głowy, (które gołym okiem trudno dostrzec), łojotokowe zapalenie skóry głowy, zapalenie mieszków włosowych, łysienie trakcyjne, łysienie bliznowaciejące itp. Nie zaleca się żadnych wcierek alkoholowych, gdyż podrażnia to dodatkowo skórę głowy, pogarszając tylko zaognioną sytuację. Należy najpierw sprawdzić, stan skóry głowy, następnie wyciszyć stany zapalne, oczyścić skórę głowy, sprawdzić niedobory, a dopiero potem można wprowadzić pielęgnację domową.

Co oprócz mieszanek ziołowych na włosy pomoże nam z problemem?

Konieczna jest odpowiednia suplementacje minerałowa i witaminowa: siarka MSM, cynk, biotyna, potas, krzem, witaminy ADEK, drożdże piwowarskie, witaminy z grupy B, selen, kolagen, kwas hialuronowy itp.  Należy pamiętać, że siła człowieka idzie od wewnątrz, a więc jednocześnie należy prawidłowo odżywiać włos od środka, a więc zdrowa dieta i odpowiednia suplementacja będzie ważnym rozwiązaniem, a dopiero w dalszym etapie stymulacja skóry głowy domowymi sposobami, poprzez wcierki, rozgrzewające preparaty, odżywcze płukanki, masaże, peelingi, czy inne zabiegi trychologiczne.

Nie należy zapomnieć również o ważnych czynnikach, przyczyniających się do wypadania włosów, a są nimi:

  • Poród,
  • Leki antykoncepcyjne,
  • Skutki uboczne przyjmowanych leków,
  • Drakońskie i nierozważne diety,
  • Stres chroniczny i nagły,
  • Operacje i przebyte choroby.

Jak zwykle mądre podejście do tematu, to połowa sukcesu!