Wczytuję dane...

Jak czosnek wpływa na nasze zdrowie?

Jedna z najbardziej znanych przypraw.

Są takie warzywa czy przyprawy, bez których nie powstanie żadna smaczna potrawa. Każdy kucharz wie, każda osoba, która zajmuje się przygotowaniem posiłków zawsze ma pod ręką pewne składniki, które sprawią, że ich dania stają się magicznie pyszne. I jak wiadomo, niektóre komponenty jak sól, czy pieprz to podstawa i zupełna jasność, to tak na przykład taki czosnek, zwykły, pospolity czosnek, to ewenement kucharskich tajników. Budzi tak wiele kontrowersji, bo ma intensywny smak, bo specyficzny aromat, bo silny zapach, bo nie jem, bo nie lubię, bo śmierdzi, bo piecze bo… i tak dalej. A z drugiej strony to najbardziej znana, najbardziej szlachetna, najbardziej zdrowa oraz powszechna i podstawowa przyprawa świata.

Jaka jest historia czosnku?

Czosnek pochodzi ze środkowej Azji, znany i uprawiany już w starożytności przez Egipcjan Hebrajczyków, czy Arabów. Powszechnie znany na całym świecie. Bardzo zdrowy lub nawet najzdrowszy surowiec zielarski. Świetnie znosi niskie temperatury i ogólnie niesprzyjające warunki pogodowe. Bardzo wytrzymały.

Allicyna która powstaje pod wpływem enzymu znajdującego się w czosnku zwanego allinazy, jest związkiem o ostrym zapachu, wykazującym działanie silnie bakteriobójcze. Oprócz allicyny czosnek zawiera inne olejki siarkowe, wiele witamin, w tym prowitaminę A, witaminy B1, B2, PP, witaminę C oraz liczne sole mineralne potasu, wapnia, magnezu oraz rzadkie i niezbędne mikroelementy jak kobalt, nikiel, chrom i wiele innych.

Czosnek to tak naprawdę naładowana, wypełniona po brzegi bomba zdrowia, w której znajdują się ogromne ilości czynnych substancji, które nie za wiele nam mówią. Ale nie to jest najważniejsze i nie to nas interesuje, bo dla nas liczy się jego działanie i ogromna skuteczność w zastosowaniu. Czosnek to roślina przyprawowa, lecznicza, stawiająca na nogi, niczym najskuteczniejszy antybiotyk.

Czosnek, jak wpływa na kondycje naszego zdrowia?

Wykazuje działanie antyseptyczne, bakteriobójcze, żółciopędne, przeciwmiażdżycowe, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze, niweluje zmęczenie po ciężkiej pracy. A także ma działanie wykrztuśne, napotne, stosowany regularnie chroni przed przeziębieniem i zapaleniem oskrzeli. Ma zastosowanie w zakażeniach górnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, a także w miażdżycy i nadciśnieniu.

Należy wspomnieć, że dzięki swoim lotnym związkom siarki hamuje rozwój wielu drobnoustrojów, nawet tych najbardziej niebezpiecznych dla człowieka, co potwierdziły badania kliniczne. Czosnek to bardzo skuteczny antybiotyk, nie ma działań ubocznych, nie niszy flory bakteryjnej, dzięki czemu może być podawany jako środek profilaktyczny wszystkim i na wszystko.

Bardzo dobre zastosowanie ma czosnek w walce z cholesterolem, co jest związane z zapaleniami wewnątrz-narządowymi, przy nadciśnieniu i jako środek odkażający i gojący rany. Sprawdza się w walce z gronkowcami, paciorkowcami, pałeczkami okrężnicy i wieloma innymi drobnoustrojami, na które często nie ma lekarstw.

Jak stosować czosnek?

Najlepiej jest ząbek czosnku ssać jak cukierka 15-20 minut i wypluć. Proszę pamiętać, że zjadanie czosnku bardzo obciąża wątrobę, dlatego nie polecane jest jedzenie czosnku przy problemach żołądkowych i wątrobowych, lepiej jest go ssać. Inną metodą jest napar.

Napar z czosnku: 2-4 ząbki czosnku rozdrobnić na miazgę i zalać szklanką gorącej wody, dodać miodu i cytryny, można również imbiru, kurkumy, to zależy od inwencji autora.

Aby zabić ten silny i ostry zapach z ust, polecane jest zagryzanie go natką pietruszki, jabłkiem, koperkiem, selerem, a także piciem czerwonego wina