Wczytuję dane...

Układ limfatyczny - Zbawienna limfa

Za co odpowiada układ limfatyczny?

Układ limfatyczny, czyli kluczowy układ w organizmie, który odprowadza wszelkie szkodliwe produkty przemiany materii, toksyny, patogeny, martwe komórki i trujące substancje. Limfa i włosowate naczynia limfatyczne tworzą sieć kanalizacji w organizmie. Współpracuje ściśle z układem immunologicznym, utrzymując organizm wolny od szkodliwych produktów przemiany materii i wszystkich „śmieci”.

Skoro drożna limfa jest tak ważna, to dlaczego lekarze tak słabo dbają o jej czystość?

Choroby układu limfatycznego

Praktycznie każdy rodzaj nowotworu jest poprzedzony poważnym utrzymującym się stanem zapchania naczyń limfatycznych.

Tam gdzie drenaż limfatyczny jest niemożliwy, tam guzy nowotworowe pojawiają się w pierwszej kolejności, ponieważ zatkane drogi limfatyczne i węzły chłonne powodują przeładowanie płynu tkankowego szkodliwymi produktami przemiany materii, a to uniemożliwia dostarczenie składników odżywczych do komórek.

Stopień odżywienia, zdrowia i witalności komórek zależy od tego, jak szybko i kompletnie odpady usuwane są z limfy. Ogólnie większość produktów przemiany materii w komórkach zbiera się w płynie tkankowym, gdzie zostają usunięte poprzez układ limfatyczny. Naczynia limfatyczne niosą ten potencjalnie szkodliwy materiał do węzłów chłonnych, tam zostają przefiltrowane i pozbawione toksyn. Węzły chłonne, które są strategicznie rozmieszczone w organizmie, również usuwają płyn. To zapobiega puchnięciu ciała i nadmiernemu przybieraniu na wadzę. A co się dzieje z człowiekiem, którym lekarze wytną węzły chłonne? Cierpią i chorują do końca życia, dlatego nigdy nie można pozwolić, aby je wyciąć!

Jakie są inne funkcje limfy?

Jedną z kluczowych funkcji limfy jest utrzymywanie płynu tkankowego wolnego od wywołujących choroby toksycznych substancji, zapobiegając przed duszeniem się i uszkodzeniem wszystkich komórek. Nieefektywne usuwanie odpadów z organizmu doprowadza do chronicznego obrzęku limfatycznego. Ciało codziennie ma do usunięcia 30 bilionów starych komórek, przechodzą one przez największą strukturę limfatyczną organizmu, jaką jest przewód piersiowy i zbiornik mleczu, który jest rozszerzeniem w kształcie worka, umieszczonym z przodu dwóch pierwszych kręgów lędźwiowych na poziome pępka, rozciąga się do innych mniejszych, podobnych do woreczków naczyń limfatycznych.

Z tego wynika, że obrzęk limfatyczny można wyczuć, leżąc na plecach i masując obszar wokół pępka, wyczuwając wrażliwe, twarde węzły, często twarde jak kamienie, które są przyczyną bólów środkowej i dolnej części pleców, a także obrzęków brzucha, wzdęć i tycia w obszarze talii. Tak naprawdę są przyczyną wielu chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Powiększenie brzucha, zazwyczaj towarzyszy obrzęk twarzy, podwójny podbródek, podpuchnięte oczy i zgrubienie na karku, czyli to tak naprawdę zaawansowana zator limfatyczny.

Dlaczego warto zadbać o układ limfatyczny?

Wielu ludzi, uważa że powiększony brzuszek to objaw starzenia się organizmu i to normalny stan, 80% układu limfatycznego ulokowanego jest w jelitach, dlatego ten obszar to największe centrum aktywności immunologicznej. Część ciała, gdzie walczą i są generowane najbardziej chorobotwórcze czynniki to właśnie jelita. Najważniejsze, każdy obrzęk limfatyczny, czy inny rodzaj przeszkody, jest wynikiem przeładowania jelit toksynami, co zawsze prowadzi do potencjalnie poważnych chorób. W rezultacie węzły chłonne ulokowane wzdłuż zablokowanego przewodu nie mogą dłużej odpowiednio neutralizować martwych i zużytych komórek. W większości przypadków blokada limfatyczna powstaje stopniowo przez wiele lat, bez żadnych poważnych objawów, prócz opuchniętych, nabrzmiałych kończyn, czy opuchlizna twarzy i oczu.

Utrzymujący się zator limfatyczny, prawie zawsze prowadzi do mutacji komórek, a następnie nowotworu, wynikającego z przeciążonego układu, ciągłym przepływem toksycznego materiału. Powstająca blokada sprawia, że organizm przenosi toksyny w inne części ciała, stąd opuchlizna która jest najczęściej występująca w okolicy np. kostek. 

To chyba ma sens, kiedy główna rura ściekowa odprowadzająca ścieki, zatka się, to doprowadza do chorób układu krążenia i toksyny rozprzestrzeniają się w inne części ciała. Epidemia chorób w XXI wieku to właśnie w dużej mierze (jeśli nie całkowicie) wynik zatorów w układzie limfatycznym, które uniemożliwiają usuwanie odpadów z organizmu.

Dlatego, zadbaj o limfę, a ona zadba o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie na lata!