Jakie zastosowanie ma anyż?
Jedni nie znoszą jego smaku, natomiast inni się nim zajadają. Wykorzystywany jest w przemyśle cukierniczym, alkoholowym i perfumeryjnym. Jest znaną i jedną z najstarszych uprawianych roślin leczniczych. Wywodzi się prawdopodobnie z Egiptu i Azji Mniejszej. Ceniony na Wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, a także w Państwie Rzymskim, skąd został przeniesiony do nas, do Europy Środkowej i tak od XVI wieku uprawiany również w Polsce, choć bardzo trudny w uprawie, bo to roślina klimatu ciepłego i suchego. Co to za surowiec? Mowa o anyżu. Chyba każdy w życiu próbował te „paskudne” czarne żelki anyżowe, bardzo specyficzne w smaku i zapachu. Ten zapach i słodki aromat pochodzi od olejku eterycznego, którego głównym składnikiem jest anetol w składzie do 90%. Warto też wspomnieć, że z owoców anyżu uzyskuje się od 10 do 30% olejku anyżowego, który stosowany jest w lecznictwie. Jak anyż może nam pomoc? |
Owoc anyżu ma zastosowanie przede wszystkim w lecznictwie ludowym jako lek wykrztuśny, przeciwkaszlowy, przeciwastmatyczny, przeciwgorączkowy, moczopędny i ułatwiający trawienie. Bardzo ważne jest działanie anyżu na układ pokarmowy, który zwiększa wydzielanie soków trawiennych i przywraca prawidłową perystaltykę jelit, łagodzi objawy kolki jelitowej i wzdęć po ciężkostrawnym posiłku.
Anyż podaje się starszym osobą, małym dzieciom, a nawet niemowlakom w celu zniwelowania gazów i przyswojenia pokarmów. Pomaga przy bólach brzucha, a także w zaparciach wywołanych przez problemy z jelitami. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwskurczowe.
Anyż wykorzystywany powinien być w nieżytach gardła i oskrzeli, a także w suchym kaszlu, przeziębieniu i trudności z oddychaniem. Bardzo polecany jest dla kobiet karmiących, w celu pobudzenia laktacji. Anyż wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych, w celu poprawy smaku i zapachu preparatów ziołowych.
Dobrą informacją jest również to, że owady nie znoszą jego zapachu, dlatego ma bardzo dobre zastosowanie w ochronie przed komarami i innymi muszkami, smarując ciało olejkiem anyżowym.
Jak stosować anyż?
Owoce anyżu można dodawać do wypieku domowego chleba, ciast, mazurków, pierników, domowych sosów, sera i twarogu. A także pić w postaci naparu.
Napar z owoców anyżu: przed użyciem rozgnieć owoce anyżu, aby uwolnić olejek eteryczny. 1-2 łyżeczki owoców zalać szklanką wrzącej wody i pozostaw do zaparzenia na około 15- 20 minut. Pić 2-3 łyżki przed jedzeniem w dolegliwościach trawiennych lub po jedzeniu jako środek wykrztuśny.