Wczytuję dane...

Adaptogeny czy to tylko moda, czy naprawdę warto?

Zgodnie z nazwą adaptogen to substancja ułatwiająca przystosowanie się organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych. Za rośliny adaptogenne uznajemy te, które mają normalizujący wpływ na ludzki ustrój, nie powodują nadmiernej stymulacji i nie blokują normalnych funkcji organizmu. A do takich zaliczamy: ashwagandhe, rożeniec górski, gotu cola, żeń-szeń syberyjski, kordyceps, maca, reishi, traganek itp.

Co mówią o sobie same adaptogeny:

„Jesteśmy Adaptogeny, czyli magiczne rośliny na wiele dolegliwości. Fundamentem zdrowia i holistycznym wsparciem dla ciała, jak i umysłu! Stosując nas, wiele osób przekonuje się, że można w naturalny i łatwy sposób poprawić wytrzymałość swojego organizmu, wydajność pracy fizycznej jak i umysłowej, odporność na choroby oraz zdolności intelektualne, o których sam by siebie nawet nie podejrzewał!”

Adaptogen, to sojusznik w walce ze stresem

Są to substancje pochodzenia naturalnego, które pomagają organizmowi zaadaptować się do życia w niesprzyjającym środowisku, a przede wszystkim skuteczne są w walce z szeroko rozumianym stresem. Badania pokazują, że adaptogeny wspierają ciało w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami stresu cywilizacyjnego. Wspierają ciało w samoregulacji i powrocie do naturalnej równowagi. Regulują także wydzielanie m.in. adrenaliny i kortyzolu. Pod wpływem działania adaptogenów zarówno ciało, jak i mentalna sfera człowieka są w stanie szybciej i efektywniej zareagować na bodźce stresowe, dzięki czemu są one łatwiej neutralizowane oraz mniej szkodliwe. Powodują obniżenie aktywności centralnego układu nerwowego, wpływając na poprawę funkcjonowania mózgu, a przy wzmożonym obciążeniu wysiłkowym zwiększają sprawność fizyczną.

Sam termin adaptogen pochodzi z lat 40. XX wieku. Jego autorem był znany rosyjski naukowiec Mikołaj Lazarev, który jako pierwszy zbadał i opisał te substancje oraz stworzył podwaliny pod dalsze badania. Rośliny, grzyby i zioła będące źródłem adaptogenów znane są w medycynie naturalnej od stuleci, ale niestety dopiero od niedawna ich działanie zaczyna być wykorzystywane i doceniane na większą skalę. Poznajmy ich właściwości:

  • Stymulują ciało do naturalnej równowagi, czyli homeostazy.
  • Wykazują wyjątkowo wysoki potencjał antyoksydacyjny, są skutecznym przeciwutleniaczem.
  • Dodatkowo wpływają na poprawę pracy mózgu, a przede wszystkim usprawniają pamięć i koncentrację, umiejętność uczenia się i zapamiętywania.
  • Działają ochronnie na komórki wątrobowe oraz pełnią funkcję antyoksydanta.
  • Normalizują szereg procesów, takich jak metabolizm, gospodarka hormonalna, reakcje enzymatyczne, neuroprzekaźnictwo oraz oddychanie komórkowe.
  • Wykazuje działanie immunostymulujące,
  • Spowolniają procesy starzenia organizmu.
  • Działają tonizująco oraz antystresowo na organizm, ponieważ zmniejsza stężenie kortyzolu u osób narażonych na czynniki stresogenne, a także wpływają korzystnie na proces zasypiania oraz jakość snu.

Na początek warto zastosować Kłącze Różeńca Górskiego, który jest od dawna stosowane w bólach migrenowych oraz przy zmęczeniu fizycznym i psychicznym. Preparaty z rożeńca górskiego są polecane w okresie zwiększonej pracy umysłowej oraz narażenia na stres, ponieważ poprawiają pamięć, koncentrację, refleks, a przede wszystkim uodparniają organizm na stres. Różeniec górski stymuluje procesy anaboliczne, dzięki czemu zwiększa wydolność fizyczną, zwłaszcza podczas uprawiania sportu. Stosowanie różeńca przynosi korzystne rezultaty u osób narażonych na stres, cukrzyków, w chorobach żołądka i wątroby oraz podczas terapii przeciwnowotworowych.