Wczytuję dane...

Dieta rozdzielana, dietą leczniczą!

Dieta rozdzielana składa się z kilku ważnych zasad:

  1. Główna część posiłków to zielone warzywa, surówki, bulwy itp., uzupełniona owocami, orzechami, pestkami i nasionami.
  2. Produkty zwierzęce (mięso, ryby i podroby) oraz węglowodany złożone (zboża, ziemniaki, kasze itp.) stosuje się w diecie rozdzielnej w niewielkich ilościach.
  3. Produkty węglowodanowe i białkowe spożywa się oddzielnie, nie łącząc tych grup posiłków jednocześnie w jednym posiłku.
  4. Utrzymuje się w organizmie równowagę kwasowo-zasadową.
  5. Węglowodany rafinowane, produkty całkowicie przetworzone, cukry poste oraz alkohol powinny zostać z diety całkowicie wykluczone.

Dlaczego warto stosować dietę rozdzielną?

Jednoczesne trawienie pokarmu skrobiowego i białkowego sprawia ogromną trudność dla organizmu. Te dwie grupy pokarmowe nie mogą się prawidłowo trawić i nie tylko, że niszczą i nie odżywiają organizmu, ale przede wszystkim tworzą warunki dla rozwoju licznych przewlekłych chorób.

Trawienie węglowodanów rozpoczyna się już w ustach i odpowiedzialny jest za to enzym amylaza, natomiast białko trawione jest w żołądku i odpowiedzialny jest za to sok żołądkowym, enzym pepsyna. Absolutnie te dwa enzymy przeszkadzają sobie nawzajem, ponieważ wymagają różnych środowisk, amylaza - słabo zasadowego, a pepsyna – silnie kwaśnego.

Co powinieneś wiedzieć o diecie rozdzielnej?

Należy także wiedzieć, że kiedy z pokarmem węglowodanowym spożywamy coś słodkie lub kwaśnego, to przerywa to proces wydzielania enzymu amylazy i występuje konieczności jego dalszego strawienia w innym odcinku przewodu pokarmowego, jakim jest jelito cienkie. Tam skrobia trawiona jest za pomocą amylazy, którą wytwarza trzustka, dlatego wzrasta znacznie obciążenie trzustki, co doprowadza, często do jej zniszczenia i rozwoju cukrzycy. Dlatego tak bardzo nie zaleca się spożywać chleba z dżemem na śniadanie.

Kolejna ważna rzecz jest fakt, że wtedy kiedy w jelicie cienkim nie panuje środowisko słabo zasadotwórcze, (czyli takie jakie wymagają węglowodany do prawidłowego trawienia), wtedy to rozkład skrobi zostaje zaburzony, nierozłożone cząsteczki ulegają rozkładowi przez bakterie, gniją, fermentują, wytwarzając produkty szkodliwe dla organizmu, jakim jest śluz, co prowadzi do dysbakteriozy, alergii pokarmowych, złogów, itp. Organizm broniąc się i chcąc wyrzucić to na zewnątrz, wywołuje zapalenie płuc i zatok, katar, ból głowy, przeziębienia i choroby oskrzeli.

Dalej to co nie strawiło się już na początku trafia do jelita grubego, gdzie odwadnia się i przekształca w kamienie kałowe, co powoduje zapalenie jelit, zaparcia, hemoroidy i inne zatrucia organizmu.

Teraz to zrozumiałe, że likwidując łączenie produktów skrobiowych z białkowymi można całkowicie wyeliminować wiele przewlekłych chorób. Tak naprawdę najzdrowszą formą odżywiania jest stosowanie monodiety w jednym posiłku, dzięki czemu produkty zostają całkowicie strawione i przyswojone!