Na czym polega Dietoterapia?
Na początek ważne jest, aby zrozumieć jaki uzdrawiający wpływ na organizm ma prawidłowe odżywianie. Dietoterapia jest jeszcze mało znana i niepopularna, ale to właśnie te zalecenia uruchamiają w organizmie procesy uzdrawiające, od których należałoby zacząć proce oczyszczania. A oto najważniejsze mechanizmy diety leczniczej z krótkimi objaśnieniami:
Od razu należy zaznaczyć, aby odróżnić naturalne uczucie głodu od patologicznej chęci podjadania. Prawdziwe uczucie głodu pojawia się dopiero wtedy, gdy poprzedni pokarm przeszedł wszystkie stadia trawienia i przyswojenia. Dopiero wtedy obniża się stężenie substancji odżywczych we krwi, a organizm daje sygnał, że jest głodny, wtedy jemy! Nie należy stosować żadnych przekąsek między posiłkami. Najlepiej 2 a maksymalnie 3 posiłki na dzień to optymalna porcja jedzenia dla człowieka. |
-
Nie jemy posiłków w stanie pobudzenia emocjonalnego.
Zmęczenie, ból strach, lęk, zmartwienie, niepokój, depresja, gniew, choroba, gorączka itp. doprowadza do tego, że w organizmie nie są wydzielane soki trawienne i praca przewodu pokarmowego oraz perystaltyka jelit ulega zwolnieniu lub całkowitemu zahamowaniu. Przy tych stanach emocjonalnych wytwarza się adrenalina, powodująca odwrotną polaryzację błon komórkowych. Pokarm nie jest trawiony i nie przyswaja się, jedynie gnije i fermentuje, stąd biegunki i odczucia dyskomfortu w ciele.
-
Jemy posiłki zgodnie z rytmem dobowym organizmu.
Zgodność procesu trawienia z rytmem biologicznym oszczędza energię życiową człowieka. Energia życiowa krąży po narządach ciała w określonym porządku, gdy energia znajduje się w danym organie, przejawia on swoją największą aktywność. Trawienie człowieka jest naturalnie przystosowane do tej cyrkulacji. Przed południem i w południe aktywny jest żołądek i jelito cienkie, następnie energia opuszcza narządy trawienia. Wieczorem spada temperatura ciała, co powoduje obniżenie aktywności enzymów trawienia, dlatego organizm nie potrafi trawić posiłków jedzonych wieczorem. Organizm zamiast odpoczywać i oczyszczać organizm z toksyn nocą, pracuje, trawiąc pokarm.
-
Każdy posiłek zaczynamy od świeżych pokarmów roślinnych.
Surowy pokarm przed posiłkiem stymuluje wydzielanie soków trawiennych , gdyż surowe warzywa są bogate w naturalne stymulatory, które są niezbędne dla prawidłowego trawienia.
-
Należy wprowadzić do diety więcej pokarmów naturalnych.
Im mniej oczyszczony i przetworzony pokarm, tym lepsze zdrowie i dłuższe życie. Surowy pokarm roślinny posiada największy potencjał energetyczny i żadna jego struktura nie jest zniekształcona, przez co staje się dla organizmu łatwiej przyswajalny, pozwalając oszczędzić około 50% energii trawiennej. Ponadto świeży pokarm roślinny jest bogaty w naturalne antyutleniacze, które neutralizują procesy chorobotwórcze związane z utlenianiem wolno-rodnikowym.
-
Nie pijemy w czasie posiłku.
Nawadniamy się przed posiłkiem i długo po posiłku, czyli maksymalnie 30 min przed posiłkiem i minimum 1h (najlepiej 1,5h) po posiłku. Zasada ta jest bardzo ważna, ponieważ płyn, który przyjmujemy w trakcie posiłków rozrzedza nam soki trawienne i to bardzo szkodzi całemu układowi pokarmowemu. Oprócz tego kwaśna ciecz szybko przechodzi do dwunastnicy, gdzie środowisko jest zasadowe i zmywa powłokę ochronną. W rezultacie powstaje zapalenie błony śluzowej dwunastnicy, co zakłóca jej prawidłowe funkcjonowanie.
-
Sezonowość.
Należy stosować sezonową zmianę produktów, aby wprowadzać różnorodne produkty pokarmowe do organizmu, dodatkowo spożywać więcej jadalnych ziół i różnorodne nalewki ziołowe.
-
Wyeliminuj nietolerancje pokarmowe.
Ukryta nietolerancja pokarmowa, czyli proces chorobotwórczy w krwiobiegu, to podstawa niedomagań, przewlekłych zapaleń, przedwczesnej starości i innych kłopotów zdrowotnych. Spowodowana brakiem enzymów trawiących poszczególne substancje.
-
Rozdzielne stosowanie produktów pokarmowych.
Do każdej grupy produktów pokarmowych w czasie trawienia wydzielają się określone soki trawienne, a więc trawienie zachodzi w różnych warunkach, w różnych odcinkach przewodu trawiennego i wymaga różnego czasu. Dlatego dwa, trzy i więcej produktów różnego gatunku jedzonych w jednym posiłku, przeszkadzają sobie nawzajem, (np. białka i węglowodany tzw. polski obiad - kotlet z ziemniakami). Stosowanie diety rozdzielnej, czyli nie mieszanie grup produktów na jeden posiłek przyspiesza procesy trawienia i przyswojenia go, a w dalszej konsekwencji prowadzi do wyzdrowienia.
-
Wprowadzamy systematyczną głodówkę po 24-36h co tydzień.
W celu regeneracji komórek nabłonkowych przewodu pokarmowego, wprowadzam profilaktyczną głodówkę co tydzień, co sprawi, że nabłonek, który pokrywa żołądek i jelita sam zaczyna się leczyć i odbudowywać. Dodatkowo, aby oczyszczać płyn międzykomórkowy i tkankę łączną z metabolicznych złogów różnego rodzaju, wskazane jest systematyczne odwiedzanie sauny minimum raz w tygodniu.
Dlaczego warto korzystać z dietoterapii?
Teoria o specyficznym i dynamicznym oddziaływaniu leczniczo na organizm człowieka, jaką jest dietoterapia wprowadzono 1992 roku wykazała ona, że na trawienie i przyswojenie pokarmu organizm traci własną energię. Z tego powodu w diecie leczniczej zaleca się stosowanie świeżych owoców i warzyw , aby uwolnić maksimum energii życiowej organizmu do walki z chorobą, odciążyć pracę układu pokarmowego, ale także serca i nerek, ale przede wszystkim, aby lepiej się poczuć i stać się zdrowym człowiekiem. Jest to żywienie, w którym z przyczyn zdrowotnych zmodyfikowano podaż składników energetycznych i substancji odżywczych, aby miało działanie terapeutyczne. Zaleca się ograniczenia białka zwierzęcego oraz produktów skrobiowych w rozsądnych granicach, chociaż na jakiś czas.