Wczytuję dane...

Co może zaoferować nam cebula zwyczajna?

Uprawiana i znana powszechnie, stanowi popularny dodatek do potraw, sałatek w postaci surowej i przetworzonej. Posiada właściwości wzmacniające i dezynfekujące. Znana na całym świecie jako roślina warzywna o wspaniałych walorach smakowych, ale także ceniona za walory odżywcze i lecznicze. Ludy spożywające dużo cebuli żyją dużej. A to dlaczego? W dzisiejszym poście przybliżę jej właściwości. Zapraszam do lektury.

Jakie właściwości ma korzeń cebuli?

Korzeń cebuli zawiera związki siarkowe, olejek eteryczny, od którego tak często płaczemy, sole mineralne, jak krzemionka, cynk, jod, fosfor, magnez, mangan, potas, siarka, sód, żelazo oraz witaminy C, B, E, K,PP i prowitaminę A, a także flawonoidy, cukry, kwasy organiczne, pektyny, śluzy, sterole i saponiny. Cebula wykazuje przede wszystkim działanie bakteriobójcze, antyseptyczne, przeciwzakrzepowe i antyinfekcyjne. Przeciwdziała stanom zapalnym w organizmie. Stosowana jest w chorobach dróg oddechowych, zwiększa wydzielanie śluzu i hamuje rozwój bakterii. 

Związki siarkowe w cebuli działają przeciwdrobnoustrojowo, antybakteryjne, obniżają ciśnienie krwi i wykazują działanie przeciwmiażdżycowe. Cebula pomaga w chorobach alergicznych, jak również doskonale obniża poziom cukru we krwi, dlatego polecana jest cukrzykom. Wzmaga czynności nerek, wątroby, jelit oraz układu nerwowego. Ma zastosowanie w problemach pokarmowych typu biegunka lub zaparcie, a także chorobach zapalnych jelit.

Cebula zwyczajna, ogrodowa.

Wykorzystywana jest w stanie świeżym, suszonym i liofilizowanym. W lecznictwie używa się jej głównie jako wyciąg ze świeżej cebuli, w połączeniu z miodem, stosowana jest przy kaszlu, anginie, awitaminozie i w trakcie przeziębienia. Cebula charakteryzuje się cudownymi właściwościami we wszystkich dolegliwościach związanych z oddychaniem, w zapaleniu krtani, opłucnej, oskrzeli i węzłów chłonnych, ma działanie wykrztuśne. Ale także cebula zmniejsza poziom cholesterolu, obniża poziom lipidów i ciśnienie krwi. Stosowana zewnętrzne pomaga w leczeniu brodawek, czyraków, wrzodów, zastrzałów i trudno gojących się ran. Uśmierza ból po ukąszeniu owadów, a nawet odstrasza komary.

W kosmetyce sok z cebuli wciera się w skórę głowy, w celu wzmocnienia cebulek włosów i aktywowaniu ich do wzrostu. Cebula jest wykorzystywana w chorobie reumatycznej, świeżą zmiksowaną cebule rozkłada się na płótnie i kładzie na bolące miejsce i trzyma aż do momentu, gdy zacznie piec.

Sok z cebuli: drobno pokrojoną cebulę, przysypać cukrem i pozostawić na 24 godziny. Po tym czasie wycisnąć sok przez przepuszczalną tkaninę. Pić 3 razy dziennie po 1 łyżce w przeziębieniach, problemach z gardłem, typu kaszel, chrypka, nieżyt, zapalenia itp.

Syrop z cebuli: do zmiksowanej cebuli, dodać trochę miodu lub syropu, wymieszać, zagotować i wycisnąć przez gazę. Pić 3-5 razy dziennie po 1 łyżce. Syrop stosować przy awitaminozie i ogólnym osłabieniu organizmu.