Krwiściąg lekarski
Krwiściąg lekarski zawdzięcza swoją nazwę szczególnym właściwościom, polegającym na zdolności skutecznego tamowania niewielkich krwotoków.
Krwiściąg lekarski – według literatury ziele krwiściągu posiada właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- działanie przeciwkrwotoczne,
- przeciwbiegunkowe,
- ściągające w obrębie przewodu pokarmowego,
- wyciągi wodne z korzenia mogą być pomocne przy żylakach odbytu i przy zbyt obfitych krwawieniach miesiączkowych,
- posiada również właściwości przeciwbakteryjne i mlekopędne,
- przyspiesza gojenie się ran na skórze i na błonach śluzowych,
- zalecany w leczeniu choroby wrzodowej i przy nieżytach przewodu pokarmowego,
- okłady z odwaru z krwiściągu, stosowane na oczy, hamują nadmierne łzawienie, zmniejszają obrzęk powiek i gałki ocznej oraz ściągają wysięk i ropę przy infekcjach oraz stanach zapalnych,
- odwar z krwiściągu zalecany jest także do płukania włosów przetłuszczających się i z łupieżem.
- w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej (np. dziąseł, języka) zaleca się płukanki z mocnego odwaru krwiściągowego kilka razy dziennie,
- irygacje i nasiadówki w odwarze z krwiściągu czynione na narządy płciowe hamują stan zapalny, wspomagają leczenie upławów, świądu i przyspieszają gojenie nadżerek oraz wyprysków, zwłaszcza mokrych.
Skład: wysuszony korzeń krwiściągu 100%
Sposób użycia:
Napar: należy do pół łyżki krwiściągu dodać łyżkę pięciornika kurze ziele oraz łyżkę kory dębowej i wszystko zalać połową litra wody. Następnie gotować przez 10 minut. Dorośli mogą spożywać jednorazowo łyżkę stołową.
Macerat: 4 łyżki ziela zalać 1 szkl. wody o temp. pokojowej; przykryć i odstawić na 6-8 godzin; przecedzić. Pić jak napar.
Masa netto: 50 g
Warunki przechowywania: Przechowywać ziele krwiściągu w suchym miejscu, chronić od światła.
Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Nie zaleca się kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz dzieciom. Przechowywać w temperaturze pokojowej, w sposób niedostępny dla małych dzieci. Dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia należy stosować zróżnicowaną dietę i prowadzić zdrowy styl życia.